GitHub Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Hiç GitHub nedir merak ettiniz mi? Bu makalede size GitHub’ın ne olduğunu ve ne için kullanıldığını öğreteceğiz. GitHub, proje yönetim ve versiyon kontrol sistemi olmakla birlikte, ayrıca geliştiriciler için yapılmış bir sosyal ağ platformudur. Peki GitHub ne için kullanılır? Her şeyden önce, tüm dünyadan başka insanlarla işbirliği içinde çalışmanıza, projelerinizi planlamanıza ve izlemenize olanak sağlar.

GitHub ayrıca dünya genelindeki işbirliğe dayalı çalışmaların en büyük çevrimiçi depolarından biridir.

 

Git Nedir?

GitHub kullanımı konusunda daha ileri gitmeden önce, GitHub’ın kalbi olan Git’i anlamanız gerek. Git, Linus Torvalds (Linux’u yaratan kişi) tarafından geliştirilmiş bir versiyon kontrol sistemidir.

Versiyon kontrol sistemi nedir?

Geliştiriciler yeni bir proje yaptıklarında, kodlarına daima güncelleme yaparak devam ederler. Projelerini yayınladıklarından sonra bile versiyon güncelleme, hata düzeltme, yeni özellikler ekleme gibi işlemleri yapmaları gerekmektedir.

Versiyon kontrol sistemi, kod temeline yapılan değişikliklerin izini sürmeye yardımcı olur. Dahası, değişiklikleri kimin yaptığının kaydını tutar ve silinmiş veya değiştirilmiş kodları geri getirebilir.

Git, depoda birden çok kopya kaydettiği için üstüne yazılmış kodlar olmaz. Eğer Git’le ilgileniyorsanız, buradan Git hakkında daha fazla bilgi (ing) alabilirsiniz.

Hub nedir?

Eğer Git, GitHub’ın kalbiyse, Hub da onun ruhudur. GitHub’daki hub ise komut satırını, Git gibi, geliştiriciler için en büyük sosyal ağa çevirendir.

Belirli bir projeye katkı sağlamanın dışında GitHub kullanıcılarına kendileri gibi hemfikir insanlarla sosyalleşme olanağı sağlar. İnsanları takip edebilir ve ne yaptıklarını veya kimle bağlantı kurduklarını izleyebilirsiniz.

Repository (Depo)

Repository veya repo, projelerinizin dosyalarının depolandığı bir dizindir. GitHub’ın alanında veya bilgisayarınızdaki yerel bir depoda bulunabilir. Dosyalar, fotoğraflar, sesler veya projenize alakalı her şeyi repository’inizde depolayabilirsiniz.

Branch (Dal)

Branch deponuzun bir kopyasıdır. Branch’i diğerlerinden ayrı bir geliştirme yapmak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Branch üzerinde çalışmak merkezi repository’i veya öbür branchleri etkilemez. İşiniz bittiğinde, pull request’i kullanarak branch’inizi öbür branchlerle ve merkezi repository ile birleştirebilirsiniz.

Pull Request

Pull request, projenizde birlikte çalıştığınız kişileri bir branch’de yaptığınız değişikliği ana repository’e ittiğinize dair bilgilendirdiğiniz anlamına gelmekte. Bu repository’nin diğer katkıda bulunanları pull request’i kabul veya ret edebilir. Pull request açıldığında, çalışmanızı birlikte çalıştığınız kişilerle tartışabilir ve gözden geçirebilirsiniz.

GitHub’da bir pull request yaratmak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Repository’e gidin ve branch menüsünü bulun
  2. Branch menüsünde, sizin yaptığınız değişikliği içeren branch’i seçin
  3. Branch menüsünün yanındaki New pull request tuşuna tıklayın
  4. Pull request’iniz için başlık ve açıklamayı girin
  5. Create pull request tuşuna basın

Bir Repository’i Çatallamak(Forking)

Bir repository’i çatallamak, var olan repository üzerinde yeni bir proje yapmanız anlamına geliyor. Basitçe, bir repo’yu çatallamak, var olan repository’i kopyalayıp, ihtiyacınız olan değişiklikleri yapıp yeni versiyonu yeni bir repository olarak depolamanız ve buna ‘benim projem’ demeniz oluyor.

Bu, proje geliştirimini destekleyen muhteşem bir özellik. Çünkü, bu, tamamiyle yeni bir proje olmakla birlikte, merkezi repository’i etkilememektir. Eğer ‘ana’ proje güncellendiyse, güncellemeyi ayrıca halihazırdaki fork’unuza da uygulayabilirsiniz.

GitHub’da bir repository’i çatallamak için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Çatallamak istediğiniz repository’i bulun
  2. Fork tuşuna tıklayın

GitHub sadece geliştiricilere sınırlı değil

GitHub, geliştiricilerin çalışma şeklini değiştiren muhteşem bir platformdur. Ancak, bu sadece geliştiriciler için olduğu anlamına gelmiyor. Projelerini verimli biçimde yönetmek ve işbirliği içinde çalışmak isteyen herkes GitHub’ı kullanabilir.

Eğer ekibiniz sürekli güncelleme gerektiren bir proje üzerinde çalışıyor ve değişikliklerin izini sürmek istiyorsa, GitHub sizin için uygundur. GitLab ve BitBucket gibi başka alternatifler de bulunmakta fakat GitHub’ı da dikkate almalısınız.