Php Yazım Kuralları

Her dilin kendine göre yazım kuralları vardır. Güzel Türkçe’mizin dilbilgisi kuralları olduğu gibi phpde de yazım kuralları mevcuttur. Php kesinlikle harf hatası kabul etmez. Bir noktalama işareti yazdığınız milyonlarca satırın çalışmamasına bile sebep olabilir. Onun için herşeyi dikkatlice okuyun.

  • Php kodları <?php ile başları ve ?> ile biter.
  • Bazı web sunucularında bu yazım şeklinin kısa hali de kabul edeilir.Kısa şekli <? ile başlar ?> ile biter.

Benim size öncelikli tavsiyem maksimum verimi alabilmek için uzun halini (<?php) tercih etmeniz.

Bir php dosyası html etiketlerinden ve php’ye özel kodlardan oluşur. Html ile php çok yakından ilişkilidir yani.

<?php
echo “Merhaba Dünya”;
?>

Yukarıdaki kodları çalıştırdığımızda ekranda Merhaba Dünya yazacaktır. Bu kodları incelersek: <?php kod yazmaya başladık. Sonra echo komutuyla yazdırma işlemini tanımladık. Php’de ekrana birşey yazdıracaksak bunu iki yolla yaparız (print ve ya echo). Yazdırmak istediğim şeyi çift tırnak içinde gösteriyoruz. Çift tırnağı kapattıktan sonra noktalı virgül ile bir alt satıra geçiyoruz. Php C programlama diliyle yazıldığından alt satıra geçmek noktalı virgül kullanıyoruz.

Çift tırnak bazı durumlarda karışabilir. Örneğin;

<?
echo “<font face=”Arial” size=”45″>45 pixel büyüklügünde Verdana</font>”;
?>

Bu dosyayı çalıştırdığımızda karşımıza bir hata ekranı gelecektir. Bunun nedeni de echo komutuyla çift tırnak kullanmıştık ama echo tırnağı açıldıktan sonra içinde başka bir tırnakla karşılaştı ve kodu sonlandırdı. Durumdan kurtulmak için yani echo komutuyla html kodlarını birbirinden ayırmak için ters slash (). Bu işaretin anlamı benden sonra gelen çift tırnak işaretini önemseme çünkü o html kodudur.

Yani yazmamız gereken şey

<?php
echo “<font face=”Arial” size=”45”>45 pixel büyüklüğünde Arial</font> ”
?>


Php’de Yorum Satırları

Php kodlarımızı yazarken bir sürü kod yazdık diyelim. Binlerce satırlık kodlar yani. Eğer ilerde bu kodları düzenlemek için geri dönmemiz gerekirse hangi satırda ne yaptığımızı anlamamız bazen çok can sıkıcı olabilir. Yorum satırları tarayıcı tarafından pas geçilir. Sadece kodu okuyan kişiye kod hakkında bilgi verir.

// ile tek satırlık, /* ve */ ile de çok satırlı yorum yazabiliriz.

<?php
//Bu bir yorum satırı. Buradaki kod hakkında bilgi vermek için yazıldı
/*
Bu da uzun
yorum
satırları
için
*/
?>