Tess Gerritsen

Uluslararası çok satanlar listesine Çin asıllı Amerikalı bir yazar olarak giren Tess Gerritsen 12 Haziran 1953’te doğdu. Stanford Üniversitesi’nde antropoloji konusunda lisans yaptı ve akabinde Kaliforniya Üniversitesi’nden de tıp diplomasını aldı. Stajını Hawaii’de tamamladıktan sonra, doğum iznine ayrıldığı sırada ilk romanı “Gece Yarısından Sonra Gelen Telefon” u (Call After Midnight) yazan Gerritsen, romantik gerilim türünde devam niteliğinde birçok eser verdi. İlk tıbbi gerilim türünde verdiği roman “Hasat” ise New York Times’ın çok satanlar listesine girdi. Ardından romanlarını tıbbi gerilim türünde vermeye başladı. Yazmaya odaklanmak için bıraktığı doktorluk kariyeri ise tıbbi gerilim türlerinin daha kaliteli ve doğru bilgiler içermesine yardımcı oldu. Tabi işin mutfağından gelmek durumu lehine çevirdi de denilebilir. Aynı zamanda 1983 yılında yayımlanan bir sinema filminin senaryosuna da el atan sevgili yazarımızın filmi “Adrift” in başrol oyuncuları Kate Jackson ve Kenneth Welsh olmuştur.1994 yılında Gemini Awards’da En iyi TV filmi dalında adaylığı vardır.

Kitapları kırktan fazla ülkede yayımlanmış, otuz milyon baskı yapılmıştır. Nero Wolfe ödülünü “Siliniş” isimli kitabıyla, Rita ödülünü ise “Cerrah” adlı kitabı ile kazandı. Yazdığı Rizzoli&Isles serisi ise bir televizyon dizisine uyarlandı, ki bu seri Dedektif Jane Rizzoli ve adli tabip Maura Isles hayatlarını ve çözmeye çalıştıkları cinayetleri konu alır. Başrollerinde Angie Harmon ve Sasha Alexander vardır.

Benim fikrimce kafa dağıtmak için bir çırpıda okunabilecek, polisiye ve gerilim seven biri iseniz sizi  bu anlamda kesinlikle tatmin edebilecek bir yazar kendisi. Aşağıya kitaplarının serisi olan ve gelişigüzel bağlantısız olarak okuyabileceklerinizin bir listesini bırakacağım. Rizzoli&Isles isimli TV serisine gelirsek. Kendileri TNT’de yayımlandı. Kesinlikle çok güçlü bir oyuncu kadrosu barındırıyor. 7 sezon sürdü. 5 Eylül 2016’da ekranlara veda ettiler. Polisiye izlemekten zevk alıyorsanız şans verilmesi gereken bir yapım.

Yazımı, yazarımızın güzel bir sözüyle sonlandırıyorum.

“The dead do not hurt you, only the living do.” / “Ölüler seni incitmez, sadece yaşayanlar incitir.” –Tess Gerritsen

Rizzoli – Isles Serisi

1Cerrah -The Surgeon (2001)

2- Çırak – The Apprentice (2002)

3- Günahkar – The Sinner (2003)

4- İkiz Bedenler – Body Double (2004)

5-Siliniş – Vanish (2005)

6-Mefisto Kulübü – The Mephisto Club (2006)

7Ruh Koleksiyoncusu – The Keepsake (US) / Keeping the Dead (UK) (2008)

8-Buz Gibi Soğuk – Ice Cold (US) / The Killing Place (UK) (2010)

9-Sessiz Kız – The Silent Girl – (2011)

10-Sona Kalan – Last to Die – (2012)

11-Diriliş – Die Again (2014)

12-I Know A Secret (2017) (Türkçeye çevrilmedi)

13-İsimsiz Ceset (2017)

Romantik Gerilim Kitapları

Gece Yarısından Sonra – Call After Midnight (1987)

Bıçak Sırtı – Under the Knife (1990)

Asla Arkana Bakma – Never Say Die (1992)

Proje: Ölümcül Virüs – Whistleblower (1992)

Masumiyetin İçin Savaş – Presumed Guilty (1993)

Karanlığın Ayak İzleri – In Their Footsteps (1995)

Gölgesizlerin Tutkulu Dansı – Thief of Hearts (1995)

Aşk Ölümden Uyanıştır – Keeper of the Bride (1996)

Ruhundaki Zehirle Yüzleş – Girl Missing (2014)

Herhangi Bir Sırada Okunabilecek Bağımsız Gerilim Kitapları

Hasat – Harvest (1996)

Gece Nöbeti – Life Support (1997)

Kan Gölü – Bloodstream (1998)

Yörünge – Gravity (1999)

Kemik Bahçesi – The Bone Garden (2007)

Ateşin Şarkısı – Playing with Fire (2015)

Açıklama

Nero Award: Gizem türü için edebi bir ödüldür. Geleneksel olarak aralık ayının ilk cumartesi günü New York’ta düzenlenen Black Orchid Ziyafeti ile her yıl sunuluyor.

Rita Award: Romantizm dalında verilen en önemli ödüldür. Amerika Roman Yazarları (RWA) tarafından sunulmaktadır. Rita ödülünün amacı, seçkin  romanların tanınmasıyla romantizm türünü mükemmelliğe teşvik etmektir.